U proljeće, dolazak narandžastih leptira uvijek izaziva uzbuđenje! Bilo da su ukrašeni belom, crnom ili žutom bojom, ovi predivni insekti imaju sve što je potrebno da nas zadive. Međutim, s obzirom na veliki broj postojećih vrsta, nije uvek lako razlikovati ih.
Ipak, treba znati da većina narandžastih leptira pripada porodici nimfalida, koja ima prilično slične karakteristike. Dakle, uz nekoliko kvalitetnih slika i precizan opis, ne bi trebalo da imate problema da razlikujete vrste! 😊
Videli ste narandžastog leptira i želite da saznate kojoj vrsti pripada? Ovaj članak je specijalno za vas!
Preuzmite naš besplatni e-knjigu: 30 tajni za prepoznavanje leptira. Potrebno je samo da se prijavite na naš newsletter!
Gde i kada možete pronaći narandžaste leptire?
Kao i velika većina drugih leptira, narandžasti leptiri se obično pojavljuju s početkom proleća. Obično ih možete početi primećivati krajem aprila ili početkom maja.
U zavisnosti od vrsta kojima pripadaju, narandžasti leptiri mogu imati vrlo različita staništa. Međutim, najčešće vole šumske i blago zasenčene oblasti: šumske čistinice, cvetne livade, ivice šuma, obale reka itd.
Kao što je slučaj i sa žutim leptirima, većina narandžastih leptira su dnevni leptiri. Dakle, nisu privučeni svetlom i retko ulaze u kuće. Više ih možete pronaći u njihovom prirodnom staništu nego u gradovima.
Shvatili ste: iako je moguće napraviti mali tipičan portret narandžastog leptira s obzirom na to da mnogi pripadaju porodici Nimfalida, bolje je proučiti ih pojedinačno.
Koje su glavne vrste narandžastih leptira?
Leptiri sa narandžastim krilima su izuzetno česti u Evropi i verovatno su najrasprostranjenija boja za ovaj insekt.
Kako verovatno znate, postoji ogroman broj narandžastih leptira, sa hiljadama različitih vrsta širom sveta. Međutim, u Evropi, a posebno u Francuskoj, samo nekoliko vrsta je zaista uobičajeno. Stoga ih je moguće razlikovati, pod uslovom da znate njihove glavne karakteristike.
U nastavku ovog članka predstavićemo vam najčešće vrste narandžastih leptira u Francuskoj.
Tabak iz Španije
Pre svega, Tabak iz Španije je narandžasti leptir sa vrlo lepim crnim mrljama. Ovaj narandžasti leptir ima blagi seksualni dimorfizam: ženke su bleđe od mužjaka. Veliki leptir, ovaj leptir ima raspon krila obično između 5 i 7 cm.
Tabak iz Španije počinje da leti prilično kasno, jer se pojavljuje tek krajem juna i traje do septembra. To je vrlo čest leptir koji se može pronaći u svim departmanima Francuske. Najčešće se nalazi na ivicama šuma i šikara, kao i na čistinama, vrtovima i ponekad uz reke.
Kao dnevni leptir, Tabak iz Španije retko napušta svoje prirodno stanište. Nije privučen svetlom i retko se pojavljuje u gradovima.
Kao gusenica, Tabak iz Španije se hrani uglavnom ljubičicama: Rivinus ljubičicom, mirisnom ljubičicom, Reichenbachovom ljubičicom itd.
Mrežarica Athalie
Mrežarica Athalie je nazvana po svojim prekrasnim krilima koja formiraju narandžaste kvadrate na tamnoj pozadini, poput mreže. To je mali leptir čiji raspon krila retko prelazi 3,5 cm.
Ovaj narandžasti leptir prisutan je širom Evrope, uključujući i sever. Iako je vrlo čest u Francuskoj, nešto je ređi na jugu. To je posebno slučaj na Korzici, gde je potpuno odsutan.
Mrežarica Athalie obično se pojavljuje između maja i avgusta. Posebno voli vlažna područja kao što su obale reka. Takođe se može naći na čistinama, šumskim ivicama ili cvetnim livadama. Opet, reč je o dnevnom leptiru.
Kao gusenica, Mrežarica Athalie se uglavnom hrani melampireom, bokvicom i naprstkom.
Leptir Dama
Veoma lep leptir sa narandžastim krilima prošaranim crnim i belim, leptir Dama je jedna od najpoznatijih vrsta. To je veliki leptir čiji raspon krila najčešće varira između 5 i 6 cm. Kada su mu krila sklopljena, jasno je vidljivo slovo “C”.
Leptir Dama je posebna vrsta jer je migratorna. Ima sposobnost da prelazi velike udaljenosti, slično pticama. Pored toga, važno je znati da leptir Dama ima krila mnogo čvršća od većine leptira. Stoga mu životni vek može lako doseći nekoliko meseci, za razliku od drugih vrsta.
Leptir Dama se izdvaja ne samo po svom atipičnom izgledu već i po načinu kretanja. Naime, ovaj narandžasti leptir obično leti cik-cak i prilično brzo.
Leptir Dama posebno voli otvorene i sunčane oblasti: cvetne livade, vrtove, parkove, obale reka itd. Može se videti od aprila do početka septembra. Prisutan je širom Evrope, posebno u južnoj Francuskoj.
Kao gusenica, leptir Dama se uglavnom hrani čičkom, lavandom, koprivom i čičkom. Međutim, može se hraniti i velikim brojem različitih biljaka, što objašnjava njegovu veliku sposobnost migracije!
Robert Đavo
Robert Đavo je prelep leptir, koji se vrlo lako prepoznaje po izrezbarenom obliku svojih krila. Ona su narandžaste boje, sa nekoliko žutih i crnih mrlja. Kada su mu krila sklopljena, formiraju slovo “C”.
Ovaj narandžasti leptir je srednje veličine, sa rasponom krila koji može dostići do 6 cm. Međutim, češće je između 4 i 5,5 cm.
Dnevni leptir, Robert Đavo je prilično čest u Evropi. U Francuskoj je prisutan u svim departmanima, uključujući Korziku.
Vrlo otporan na hladnoću, ovaj leptir se pojavljuje čim se pojave prvi sunčani dani, tj. u februaru. Takođe, moguće ga je posmatrati sve do kraja novembra. Posebno voli šumske oblasti kao što su ivice šuma, šume, čistinice, živice ili voćnjaci.
Kada je u obliku gusenice, Robert Đavo se može hraniti velikim brojem biljaka: kopriva, leska, hmelj, ribizla, vrba itd.
Njegovo ime odnosi se na legendarnog lika koji se pojavio još u srednjem veku.
Bakarni leptir
Bakarni leptir je jedan od retkih argus leptira koji nije plave boje. Njegova krila su narandžaste boje, a telo je smeđe boje. Mali leptir, čiji raspon krila retko prelazi 2,5 cm.
Kao što mu ime kaže, to je prilično uobičajen dnevni leptir koji se može naći širom Evrope. Prisutan je u svim departmanima Francuske.
Ovaj narandžasti leptir posebno voli sunčana staništa. Obično se može naći na peščanim područjima, u vrtovima, na livadama ili uz puteve. Može se videti od aprila do oktobra. U toplijim godinama moguće je da se pojavi čak i u novembru.
Kao dnevni leptir, Bakarni leptir retko se približava gradovima i ne ulazi u kuće. Nije privučen svetlom.
Kao gusenica, Bakarni leptir se uglavnom hrani kiselicom, bilo da je to velika kiselica ili kiselica livadska.
Mala kornjača
Mala kornjača je jedan od najpoznatijih narandžastih leptira: vrlo je verovatno da ste ga već sreli. Ovaj leptir je lako prepoznatljiv po narandžastim krilima sa crnim i belim mrljama, kao i plavim očnim mrljama blizu zadnjih krila. Ovaj narandžasti leptir ima raspon krila između 4 i 5 cm, što ga čini relativno velikom vrstom.
Mala kornjača je prisutna u velikom broju širom Evrope, kao i u svim departmanima Francuske. Vrlo uobičajena, može se naći u vrlo različitim područjima: otvorenim prostorima, parkovima, vrtovima, dinama, pašnjacima itd. Premda je reč o dnevnom leptiru, Mala kornjača se često može videti u gradovima.
Može se videti od februara do septembra.
Kao gusenica, Mala kornjača se hrani isključivo koprivama, vrlo uobičajenom biljkom, što delimično objašnjava zašto su ovi leptiri tako brojni u Evropi! 😊
Mali ljubičasti leptir
Mali ljubičasti leptir je predivan leptir sa narandžastim krilima, sa prelepim crnim šarama. Ovaj narandžasti leptir je male veličine, a raspon krila mu je obično između 2,5 i 3,5 cm.
Mali ljubičasti leptir je prisutan u svim departmanima Francuske, osim u Landesu, Côtes-d’Armor i na Korzici. Uglavnom se nalazi na cvetnim čistinama, proređenim šumama i krečnjačkim livadama. Može se videti, u dve generacije, između sredine aprila i početka septembra.
Međutim, treba znati da je ovaj narandžasti leptir sve ređi. Mere zaštite počinju se primenjivati, posebno u Francuskoj.
Na kraju, treba napomenuti da Mali ljubičasti leptir ima posebnost da leti vrlo brzo i uvek blizu zemlje!
Kada je u obliku gusenice, Mali ljubičasti leptir se hrani isključivo ljubičicama, otuda i njegovo ime. Među mnogim vrstama biljaka koje može jesti, posebno se ističu mirisna ljubičica, dlakava ljubičica i pseća ljubičica.
Meger i satir
Lasiommata megera je vrlo lep narandžasti leptir, čiji mužjak i ženka nose različita imena: satir i megera. Sa rasponom krila između 4 i 6 cm, ovaj veliki leptir ima narandžasta krila sa tamno smeđim šarama i pet očnih mrlja na svakom krilu.
Lasiommata megera prisutna je širom Evrope, kao i u svim departmanima Francuske. Može se posmatrati obično od marta do oktobra, i najčešće se nalazi na šumskim ivicama, vrtovima, kamenolomima ili pašnjacima.
Ovaj narandžasti leptir posebno voli sunce i toplotu: stalno traži da se zagreje. Takođe, ima posebnost da često sedi na zemlji, uz drvo ili zid. U tom slučaju, uvek je sa sklopljenim krilima.
Kao gusenica, njegove biljke domaćini su vrlo raznovrsne: puccinellia, brachypodium, canche, agrostis itd.
Mali, srednji i veliki biserni leptir
Na kraju, biserni leptiri su među najčešćim leptirima u Francuskoj. Vrlo cenjeni zbog svoje lepote, imaju narandžasta i crna krila. Međutim, za razliku od onoga što bi se moglo misliti, njihove razlike se ne ograničavaju samo na veličinu. Evo glavnih karakteristika tri biserna leptira:
- Mali biserni leptir ima biserne mrlje na zadnjim krilima, koja su smeđe boje. Takođe, male očne mrlje sa belim tačkama su vidljive na donjem delu krila. Ovaj leptir takođe ima krila mnogo uglastija od svoja dva velika brata.
- Srednji biserni leptir ima krila sa zelenom osnovom. Mrlje su mnogo diskretnije, a krila su znatno zaobljenija. Krila su takođe smeđe boje, ali ta nijansa je mnogo manje izražena.
- Na kraju, za razliku od svoja dva mala brata, Veliki biserni leptir nema očne mrlje na krilima. Njegova krila takođe imaju jak zeleni odsjaj. Međutim, važno je napomenuti da je veliki biserni leptir ponekad manji od srednjeg bisernog leptira.
Generalno, biserni leptiri podsećaju na Tabak iz Španije koji smo prvo spomenuli.
Biserni leptiri se obično pojavljuju između juna i avgusta, i preferiraju otvorena staništa: pašnjake, proređene šume, livade itd. Srednji biserni leptir je daleko najčešći od trojice, i može se naći širom Francuske. Ostala dva su ređa, ali izgleda da su prisutni u svim departmanima Francuske.
Kao gusenice, biserni leptiri se hrane mnogim vrstama ljubičica.
Trgovina leptira nudi kvalitetne dekoracije, aksesoare i nakit po pristupačnim cenama
Ako volite leptire, nema sumnje: obožavaćete našu prodavnicu koja nudi veliki izbor artikala povezanih sa ovim insektom: nakit sa leptirima, aksesoari sa leptirima, dekoracije sa leptirima i još mnogo toga!
Pažljivo odabrani od najboljih dobavljača, svi naši proizvodi imaju 30-dnevnu garanciju “zadovoljstvo ili povrat novca”. Naše zadovoljstvo je najvažnije, i imamo potpuno poverenje u naše partnerske zanatlije. 😊
Imamo relativno malo proizvoda, iz jednostavnog razloga što smo vrlo zahtevni po pitanju njihovog kvaliteta. Bez obzira na to šta odlučite da kupite, imaćete garanciju da ćete dobiti proizvod koji savršeno odgovara vašim očekivanjima!
Štaviše, dostava je 100% besplatna u Evropi, bez obzira na iznos vaše kupovine. Možete izabrati sve proizvode koji vam se dopadaju, bez brige o troškovima transporta!
-
Jastuk-plišanac leptir narančasti monarh15,99 €
-
Jastuk-plišanac leptir ružičasti i crni15,99 €
-
Jastuk-plišanac leptir ljubičastih i jantarnih krila15,99 €
-
Jastuk-plišanac leptir tamnoplave i tirkizne boje15,99 €
-
Jastuk-plišanac leptir ljubičasti i plavi15,99 €
-
Jastuk-plišanac crveni leptir15,99 €
Naša stranica uključuje blog o leptirima, gde možete saznati razne stvari o našim prijateljima lepidopterama
Na kraju, ako tražite informacije o leptirima, obožavaćete naš poseban prostor! Na našem blogu o leptirima možete pronaći sve vrste zanimljivih činjenica i detalja o našim letećim prijateljima. Evo nekoliko primera naših članaka:
- Šta jedu leptiri?
- Koliko dugo žive leptiri?
- Koje su vrste plavih leptira?
- Koje su vrste crvenih leptira?
- I još mnogo toga!
Shvatili ste: bez obzira na to kakve informacije tražite o našim prijateljima leptirima, lako ćete pronaći ono što vam treba na našoj stranici!
A ako imate pitanje koje još nije obrađeno u nekom od naših članaka, slobodno nas kontaktirajte klikom na ovaj link. Sa zadovoljstvom ćemo vam odgovoriti, a po potrebi i objaviti novi članak da detaljno pokrijemo tu temu.
Odgovori