Sve o žutim leptirima

Kada se ponovno pojave početkom proljeća, žuti leptiri nas uvijek oduševljavaju svojom ljepotom. Međutim, koliko god ih voljeli promatrati, nije ih uvijek lako prepoznati. Želite li znati koje vrste žutih leptira postoje? Ili možda želite saznati više o ovim letećim čudesima? U svakom slučaju, ovaj članak je za vas!

Odakle dolazi boja žutih leptira?

Prvo, treba znati da većina žutih leptira pripada obitelji bijelaca (pieridae). Ova obitelj leptira obično ima krila koja su ili žuta ili bijela, a mogu imati i mrlje različitih boja.

Kao i kod svih leptira, boja žutih leptira potječe od sitnih čestica, nazvanih “ljuske”, koje su pričvršćene na njihova krila. Ova boja, jedinstvena za svaki primjerak, dijelom je povezana s vrstom leptira i pigmentima iz hrane koju je gusjenica konzumirala.

Naravno, nemoguće je jasno vidjeti ljuske leptira bezpovećala. Međutim, ove ljuske izgledaju kao vrlo fini prah, koji se može vidjeti kada dotaknete krila leptira.

Upravo zbog toga treba biti oprezan kada se rukuje s leptirima. Ako se njihove ljuske odvoje, mogu izgubiti dio svoje boje, što im otežava kamuflažu i prepoznavanje među drugim leptirima.

Kada se pojavljuju žuti leptiri?

Kao i druge obitelji leptira, žuti leptiri imaju tendenciju pojavljivanja početkom proljeća. Međutim, većina njih se pojavljuje u travnju, i to u velikom broju!

Kada su još u obliku gusjenica, ovi insekti hiberniraju tijekom hladnih sezona.

Međutim, dok većina leptira hibernira samo kao gusjenica, neke vrste žutih leptira imaju rijetku sposobnost hiberniranja dok su već u odraslom obliku.

Oni se tada štite od hladnoće i predatora tako što se vješto skrivaju u lišću (posebno u bršljanu). Stoga je moguće vidjeti žute leptire tijekom sunčanih zimskih dana: zapravo su rođeni tijekom prethodnog ljeta!

Koje su glavne vrste žutih leptira?

Vidjeli ste žutog leptira i želite znati kojoj vrsti pripada? Znajte da u Europi postoji mnogo vrsta žutih leptira. Međutim, postoji 7 vrsta koje su posebno prisutne. Ako ste vidjeli leptira sa žutim ljuskama, najvjerojatnije se radi o jednoj od ovih vrsta!

Leptir Limun

Žuti leptir limun

S vrlo lijepom svijetložutom bojom koja podsjeća na sumpor, leptir Limun je vrlo lako prepoznatljiv.

Leptir Limun je jedan od prvih leptira u godini, ali i jedan od posljednjih. Obično se pojavljuje već u veljači i ostaje do sredine jeseni. Ova vrsta ima posebnu sposobnost hiberniranja, što joj omogućuje da živi znatno duže od drugih leptira.

Leptir Limun živi uglavnom u šumama, ali i na bilo kojem otvorenom terenu. Stoga se može naći i u vrtovima. Vrlo je čest u Francuskoj i može putovati u sve regije.

Što se tiče etimologije, pojam Gonepteryx znači “krilo u obliku kuta”, dok rhamni upućuje na biljku krkavinu.

Limunina rđaša

Žuti leptir Limunina rđaša

Limunina rđaša je noćni leptir svijetložute boje, s mrljama boje rđe. Zahvaljujući svom vrlo neobičnom obliku i svojim prekrasnim sjajnim ljuskama, lako je prepoznatljiva.

Pravo ime ovog žutog leptira je Opisthograptis luteolata Linnaeus, što znači “s oznakama straga”.

Budući da je noćni leptir, Limunina rđaša često ulazi u kuće i stanove, privučena svjetlima. Može se naći između travnja i listopada, u šumskim područjima i kućama s vrtovima. Prisutna je posvuda u Francuskoj, bez obzira na regiju.

Gusjenica Limunine rđaše hrani se raznim stablima i grmovima. Među njima su jarebika, jabuka, kruška, trnina i glog. Ova lepidoptera ima posebnu sposobnost hiberniranja u obliku kukuljice, odnosno tijekom prijelaza iz gusjenice u leptira.

Stolisni grbovac

Žuti leptir Stolisni grbovac

Vrlo raširen u Francuskoj i Europi, Stolisni grbovac ima krila žute boje, prošarana smeđim prugama. Stolisni grbovac ima tipično ponašanje noćnih leptira: privlači ga svjetlost i često ulazi u domove. Ovaj žuti leptir može se naći u svim vrstama okruženja, uključujući urbana područja.

Stolisni grbovac je prilično velik leptir, jer mu veličina varira između 3,5 i 5 cm. Prvenstveno ljetni leptir, ova se vrsta uglavnom pojavljuje između sredine lipnja i kolovoza.

Pravo ime ovog leptira je Ourapteryx sambucaria. Dok prvi izraz znači “krilo koje nosi rep”, drugi se odnosi na stolisnik.

Gusjenica Stolisnog grbovca hrani se raznim biljkama. To je uglavnom razlog zašto je ovaj leptir tako prisutan u Francuskoj.

Zlatni brokatni leptir

Žuti leptir Zlatni brokatni leptir

Zlatni brokatni leptir je predivno zlatni leptir s vrlo tankim linijama koje podsjećaju na one na školjki. Manji od 2 cm, ovaj leptir ima trokutasti oblik kada je smješten. Ovaj žuti leptir obično se pojavljuje od lipnja do rujna.

Gusjenice Zlatnog brokatnog leptira hrane se prvenstveno maslačkom, broćem, pelinom, kiseljakom i mlječikom.

Ovaj prekrasan leptir može se naći u raznovrsnim staništima, uključujući livade, vrištine, šume, vrtove i čak urbana područja.

Pravo ime ovog leptira je Camptogramma bilineata, što doslovno znači “zakrivljeni crtež s dvije linije”.

Leptir Sulfur

Žuti leptir Sulfur

Colias Crocea je poznat kao “Sulfur” zbog svoje posebnosti da drži krila zatvorena kada se odmara, što ga čini prilično teško prepoznatljivim! Ovaj dnevni leptir ima prekrasna krila boje šafrana, osim nekih ženki koje su mnogo svjetlije. Također, ovi prekrasni žuti leptiri imaju ljuske ukrašene crnim i bijelim mrljama obrubljenim smeđom bojom.

Leptir Sulfur ima posebnost vrlo brzog letenja i brzog savijanja krila kada je smješten. Što se tiče njegovog preferiranog staništa, ovaj žuti leptir preferira selo i rijetko se upušta u grad. Posebno voli cvjetne livade i polja. Pojavljuje se od kraja travnja do studenog.

Domaće biljke gusjenice Colias Crocea su uglavnom mahunarke, osobito djetelina.

Dok Colias je jedan od nadimaka Venere, Crocea se odnosi na odjeću šafran boje.

Leptir Planinski vrisak

Žuti leptir Planinski vrisak

Planinski vrisak je jedan od najvećih leptira u Europi: njegova veličina varira između 5 i 7 cm. Ako ga sretnete, lako ćete ga prepoznati po svijetložutoj boji i prekrasnim crnim prugama. Planinski vrisak uglavnom živi u toplim i suhim područjima. Stoga je češći u južnoj Francuskoj i Europi.

Ovaj leptir počinje se pojavljivati od svibnja do sredine rujna. Domaće biljke njegove gusjenice su uglavnom trešnja, glog, breskva, badem i trnina.

Ime ove vrste je Iphiclides Podalirius. Dok prvi izraz upućuje na Argonaute (pratitelje Jasona tijekom zadatka za Zlatno runo), drugo ime je ime heroja iz Trojanskog rata.

Leptir Lastin rep

Žuti leptir Lastin rep

Na kraju, kao i Planinski vrisak s kojim dijeli neke sličnosti, leptir Lastin rep je izuzetno velik, jer mu veličina varira između 4 i 7,5 cm. Njegove ljuske su prekrasne blijedožute boje, prošarane plavim trakama i crnim mrljama.

Ovaj leptir počinje letjeti u travnju i nastavlja do rujna. Posebno voli sunčana i dovoljno vlažna područja. Mnogo leptira Lastin rep može se naći u vrtovima ili na cvjetnim padinama. Vrlo je prisutan u Europi, posebno u Francuskoj.

Leptir Lastin rep leti na vrlo osebujan način, izmjenjujući brze faze i jedrenje.

Gusjenica Lastinog repa posebno voli divlju mrkvu, kopar, komorač, pastrnjak i peršin.

Na kraju, ime “Lastin rep” odnosi se na heroja iz Trojanskog rata, Makhaona, koji je bio kirurg grčkog tabora.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

0
    0
    Vaša Košarica
    Vaša košarica je praznaPovratak u Trgovinu
    Trgovina Leptir