Sezona leptira: kada se događa?

Čim stignu lijepi dani, leptiri se počinju pojavljivati! Tada imamo zadovoljstvo vidjeti ih u stotinama, i to diljem Hrvatske. Međutim, trajanje pojave leptira ovisi o mnogim čimbenicima.

U ovom članku saznajte kada se leptiri rađaju, kako se odvija njihova pojava, kada odlaze i kako provode zimu! 😊

Kada se leptiri rađaju?

Čim stignu sunčani dani, možemo vidjeti veliki broj leptira. Naravno, ne postoji točan datum za dolazak ovih prekrasnih insekata: sve ovisi o njihovoj vrsti, regiji i klimatskim uvjetima. Ipak, većina leptira pojavljuje se između svibnja i lipnja.

Postoje i rane vrste koje se mogu vidjeti već u ožujku, pa čak i u veljači. To uvelike ovisi o vremenskim prilikama: ponekad su zime i početci proljeća posebno blagi!

Naposljetku, neki leptiri, kasnije vrste, pojavljuju se tek u srpnju, pa čak i u kolovozu. Naravno, to se može dogoditi ako je proljeće bilo previše hladno.

Kako se odvija pojava leptira?

Vrste leptira pojavljuju se u generacijama. Drugim riječima, veliki broj primjeraka rađa se tijekom određenog mjeseca, zatim se pare i daju život novoj generaciji koja dolazi nekoliko mjeseci kasnije.

Za to, ženka polaže jaja koja se izlegnu desetak dana kasnije. Zatim, iz jajeta izlazi gusjenica koja se razvija nekoliko mjeseci prije nego što postane leptir.

Budući da leptiri imaju relativno kratak životni vijek, njihovi potomci obično dosegnu odraslu dob mnogo nakon smrti svojih roditelja. Životni ciklus leptira detaljnije je opisan u ovom članku.

Većina leptira pojavljuje se u 2 ili 3 generacije godišnje. Međutim, neke vrste imaju znatno veći broj generacija!

Kada leptiri nestaju?

Nažalost, sve dobre stvari imaju kraj. ☹ Nakon što nas oduševljavaju tijekom tople sezone, leptiri na kraju odlaze, sve do sljedećeg proljeća! Leptiri su posebno osjetljivi na hladnoću i ne mogu preživjeti kada su temperature preniske.

Većina leptira nestaje između kolovoza i rujna, ovisno o vrsti i području.

Ali, opet, ne postoje točni brojevi, ni za datum ni za temperature: svaka vrsta leptira ima svoju otpornost na hladnoću, a svaka regija ima različitu klimu. Stoga je nemoguće izravno odgovoriti na pitanje “kada leptiri odlaze?”.

Međutim, osim nekoliko iznimaka, leptiri će nestati prije kraja rujna. Dok će većina njih jednostavno doći do kraja svog života, drugi će iskoristiti priliku za hibernaciju. O tome ćemo govoriti kasnije! 😊

Koji leptiri ostaju najdulje?

Velika većina leptira pojavljuje se oko svibnja i nestaje početkom rujna, kada temperature počinju padati. Međutim, kao i uvijek, postoje iznimke! Također, određeni broj vrsta pojavljuje se već početkom travnja i ne nestaje sve do studenog, kada su temperature već niske.

Među tim leptirima možemo izdvojiti vrstu “La Fiancée”, “Robert the Devil”, “Common Copper”, “Blue Argus” ili “Azure Blue”. Svaki od njih pojavljuje se početkom godine i nestaje tek sredinom studenog. Možemo ih diviti više od pola godine, čak i kada sunce nije baš prisutno.

Međutim, ne treba miješati sezonu pojavljivanja leptira s njihovim životnim vijekom: vrlo je rijetko da leptir živi duže od nekoliko mjeseci! Ako možemo vidjeti neke vrste tijekom 7 mjeseci zaredom, to je zato što se nekoliko generacija leptira rađa svake godine. Kao što ste shvatili: ako vidite “Blue Argus” u studenom, malo je vjerojatno da je rođen prije rujna.

Kako leptiri provode zimu?

Shvatili ste: bez obzira na vrstu, leptir živi samo tijekom više ili manje toplih sezona. Zbog toga je izuzetno rijetko vidjeti, primjerice, leptira kako leti usred siječnja! Međutim, često nam se postavlja pitanje: između predatora i hladnoće, kako leptiri preživljavaju zimu?

Pa, to je prilično jednostavno. Kao što je slučaj s mnogim životinjama, leptiri hiberniraju ili prezimljuju tijekom cijele hladne sezone. Sklanjaju se od nepovoljnih vremenskih uvjeta, a s hladnoćom im se metabolizam usporava. Postaju nepokretni. Međutim, opet, proces hibernacije (ili prezimljavanja) uvelike ovisi o vrsti leptira.

Prvo, treba znati da većina leptira ne hibernira u odraslom obliku. To obično čine dok su još u fazi jaja, gusjenice ili, češće, krizalida. Ova posljednja je pravi zaklon koji leptiru omogućuje zaštitu od svih opasnosti, uključujući one povezane sa zimom!

Za rijetke vrste koje hiberniraju u obliku leptira, insekt obično sklapa krila kako bi zaštitio ostatak tijela od hladnoće. Osim toga, ovaj položaj im omogućuje kamuflažu od predatora, jer leptiri vrlo često imaju krila prilagođena svom okruženju.

Drugi leptiri, poput “Vulcain” ili “Paon du jour”, smještaju se u podrume ili vrtne šupe. Čekaju tako da zima prođe, a izlaze vrlo rano s povratkom toplih dana!

Otkrijte sve naše članke o leptirima

I evo, stigli smo do kraja! 😊 Svidio vam se ovaj članak i želite pročitati nove? Naučiti sve vrste stvari o našim prijateljima leptirima? Ne oklijevajte posjetiti naš blog o leptirima. Već smo obradili mnoge teme o našim prijateljima leptirima i nastavit ćemo redovito objavljivati nove članke.

Među svim postovima na našem blogu, možete pronaći:

Osim toga, ako postoji neka tema o kojoj još nismo pisali, a želite je vidjeti na našem blogu, slobodno nam pošaljite poruku! Rado ćemo odgovoriti na vaše pitanje i, zašto ne, učiniti to našom sljedećom temom.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

0
    0
    Vaša Košarica
    Vaša košarica je praznaPovratak u Trgovinu
    Trgovina Leptir