Zeleni leptiri: otkrijte različite vrste

Kada dođu lijepi dani, uvijek imamo zadovoljstvo vidjeti kako se pojavljuju zeleni leptiri sa svojim veličanstvenim smaragdnim krilima! Iako je uvijek veliko zadovoljstvo diviti im se, nije ih uvijek lako prepoznati. Želite saznati više o najpoznatijim vrstama zelenih leptira? Naučiti ih razlikovati? Ovaj članak je za vas!

Zašto zeleni leptiri imaju takvu boju?

Možda ste već primijetili da se, kada dotaknete leptira, čak i vrlo lagano, u zraku širi materijal sličan vrlo finom prahu. To su zapravo ljuske leptira, koje su sitne obojene čestice. Upravo one daju leptiru njegovu lijepu boju… i naravno, to vrijedi i za zelene leptire!

Boje leptira u velikoj su mjeri povezane s njegovom vrstom, ali i s prehranom dok je još u obliku gusjenice. Naime, sve vrste leptira imaju različitu prehranu, kao i preferencije u pogledu staništa.

Općenito, leptira se može pronaći tamo gdje mu boja krila omogućuje da se uklopi u okoliš. Zato većina zelenih leptira preferira šume, vrtove ili određena polja.

Kada se pojavljuju zeleni leptiri?

Kao i većina leptira, zeleni leptiri pojavljuju se od proljeća pa sve do kraja ljeta. Mogu se pronaći u šumskim područjima, ali i u vrtovima ili uz rijeke.

Mnogi zeleni leptiri su noćni insekti. Privučeni su svjetlom, često ulaze u kuće nakon što primijete izvor svjetlosti.

U Europi gotovo da ne postoji nijedan zeleni leptir koji može prezimiti u svom odraslom obliku. Također, izuzetno je rijetko vidjeti ih izvan toplih sezona. Većina zelenih leptira ima prilično kratak životni vijek, za razliku od žutih leptira, na primjer.

Koje su vrste zelenih leptira?

Vidjeli ste prekrasnog zelenog leptira i želite znati kojoj vrsti pripada? Na pravom ste mjestu.

Prvo, trebate znati da u Europi postoji vrlo malo vrsta zelenih leptira. Osim toga, većina tih insekata prilično je različita. Stoga, ne bi trebalo biti teško razlikovati ih!

Otkrijte sada glavne vrste zelenih leptira u Francuskoj i Europi.

Halias du chêne

Zeleni leptir Halias du chêne

Među svim vrstama zelenih leptira, Halias du chêne je vjerojatno najčešći u Europi. Također je jedan od najljepših: njegova krila su obojena vrlo lijepom svijetlozelenom bojom, s zlatnim ili bijelim linijama.

Ovaj leptir je prilično velik, budući da mu je raspon krila od 4 do 5 cm.

Ovaj zeleni leptir leti uglavnom od svibnja do srpnja. Može se pronaći prvenstveno u šumovitim područjima, ali i u parkovima, mješovitim šumama ili šumama bjelogorice. Ova vrsta leptira prisutna je u cijeloj Francuskoj, ali i diljem Europe.

Halias je noćni leptir i privlači ga svjetlo. Stoga je prilično često vidjeti ga kako ulazi u kuću, privučen izvorom svjetlosti.

Gusjenica Haliasa hrani se posebno lišćem breze, bukve i, kao što mu ime sugerira, hrasta.

Sphinx du tilleul

Zeleni leptir Sphinx du tilleul

Vrlo prisutan u Francuskoj i ostatku Europe, Sphinx du tilleul je leptir koji je vrlo cijenjen zbog ljepote svojih krila. Ona su obično lijepo svijetlozelene boje, prošarana tamnozelenim mrljama. Osim toga, ovaj leptir ima vrlo veliki raspon krila, budući da u prosjeku mjeri od 5 do 8 cm.

Nažalost, ovaj noćni leptir također ima vrlo kratak životni vijek (rijetko prelazi tjedan dana). Stoga se, jednom u odraslom obliku, Sphinx du tilleul ne hrani. Gotovo uvijek se pojavljuje između svibnja i rujna.

Kada je u obliku gusjenice, Sphinx se hrani velikom raznolikošću lišća. Osim lipa od kojih vuče ime, ovaj vrlo diskretan insekt razvija se prvenstveno na brezi, joha, oskoruši ili brijestu.

Privučen svjetlom, ovaj zeleni noćni leptir ponekad napušta šume kako bi otišao u vrtove, pa čak i kako bi ušao u kuće nakon što je primijetio izvor svjetlosti.

Grande Naïade

Zeleni leptir Grande Naïade

Grande Naïade, također nazvana Papillonaire, prekrasan je zeleni leptir, ali nažalost rjeđi od drugih. S velikim rasponom krila (5 do 6.5 cm), ima smaragdno zelena krila s lijepim bijelim prugama.

Grande Naïade se može pronaći diljem Europe, ali i u Japanu. U Francuskoj se može pronaći na cijelom teritoriju, ali je manje prisutna na jugu. Iako nije ugrožena, teško ju je pronaći.

Ovaj leptir obično počinje letjeti od svibnja, pa sve do kolovoza. Posebno voli vlažna staništa. Njegova omiljena staništa su šumski prostori, vrtovi i obale rijeka.

Kada je u obliku gusjenice, Grande Naïade se hrani raznim vrstama lišća. Breza, joha, vrba i lijeska su među njenim favoritima.

Turquoise de la Globulaire

Zeleni leptir Turquoise de la Globulaire

Turquoise de la Globulaire je vrlo mali zeleni leptir s lijepim metalik odsjajima. Ovaj dnevni leptir mjeri samo između 1 i 2.5 cm.

Turquoise de la Globulaire najčešće se nalazi u otvorenim područjima, na livadama ili u pustošima. Također, treba znati da ovaj leptir ima prilično kratak životni vijek, te se obično pojavljuje od lipnja do srpnja.

Njena gusjenica najčešće se hrani skabiozom, stolisnikom, končarom i naravno globularijom.

Ovaj zeleni dnevni leptir prisutan je u cijeloj Francuskoj, kao i u ostatku Europe. Ipak, relativno je rijedak u usporedbi s drugim vrstama.

Argus Vert

Zeleni leptir Argus vert

Također nazvan Thécla verte ili Thècle de la ronce. Prepoznaje se po svojim prekrasnim listovima zelenih krila, ponekad okruženim svijetlosmeđom bojom. Izgled mužjaka i ženki je identičan. To je mali leptir koji ima posebnost brzog letenja s cvijeta na cvijet.

Thécla verte mjeri između 2 i 3 cm, što ga čini jednim od najmanjih dnevnih leptira.

Argus Vert prisutan je u cijeloj Francuskoj i cijeloj Europi. Preferira šumske prostore, ali se može pronaći i u privatnim, pa čak i javnim vrtovima. Posebno voli polusjenovita staništa. Ovaj leptir leti obično od ožujka pa sve do studenog.

Kada je još u obliku gusjenice, Argus Vert se hrani uglavnom niskim biljkama poput kupina, ali i raznim vrstama žutila, drače i vrijeska.

Phalène à bandes vertes

Zeleni leptir Phalène à bandes vertes

Također nazvan Cidarie à bandes vertes, ovaj prekrasan leptir pripada euroazijskoj vrsti, rasprostranjenoj diljem Europe. Lako ga je prepoznati po zelenim krilima s brojnim varijacijama i nijansama. Što se tiče boja, mužjaci i ženke su identični.

Poput Argusa Verta, ovaj leptir je relativno mali, s rasponom krila od samo 2.5 do 3 cm.

Mnogo ih ima u Francuskoj, posebno u šumskim područjima. Ipak, Cidarie također voli posjećivati vrtove, voćnjake i pustoši. Phalène à bandes vertes je noćni leptir. Ipak, za razliku od većine noćnih leptira, ovaj nije posebno privučen svjetlom. Stoga rijetko ulazi u kuće.

Ovaj leptir se pojavljuje uglavnom početkom svibnja, pa sve do početka kolovoza.

Kada je u obliku gusjenice, Cidarie se hrani uglavnom lišćem hrasta, topole, oskoruše i vrbe.

Cidarie verdâtre

Zeleni leptir Cidarie verdâtre

Cidarie verdâtre ima posebnost da ima vrlo lijepu zelenu boju dok je još mlada. Ipak, s vremenom se njene ljuske brzo gube boju, sve dok ne dobiju “zelenkastu” nijansu.

Poput Phalène à bandes vertes, ovaj zeleni leptir pripada euroazijskoj vrsti. Međutim, mnogo ga je u Europi, posebno u Francuskoj.

Iako je noćni leptir, Cidarie verdâtre ponekad leti danju. Pojavljuje se od travnja do lipnja, a zatim od kolovoza do rujna. Treba znati da ovaj leptir može imati vrlo različita staništa: svijetle šume, vrtovi, rubovi puteva, pustoši itd.

Kada je još u obliku gusjenice, Cidarie verdâtre se hrani prije svega biljkama. Među njima su posebno glog, drvenaste i zeljaste biljke.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

0
    0
    Vaša Košarica
    Vaša košarica je praznaPovratak u Trgovinu
    Trgovina Leptir